Tučapská gymnastika zraje jako víno

(Táborské listy 6/2002)


atím nejúspěšnější období ve své dosavadní historii mají za sebou sportovní gymnastky z Tučap. Právě ve školním roce 2001/2002 se totiž prezentovaly výbornými výkony nejen na krajských a republikových soutěžích, ale také v kláních eurotýmů a pohybových skladbách.

Pohled do historie

    Gymnastický kroužek začal při tučapské škole fungovat v r. 1991. První úspěchy se dostavily o 3 roky později, kdy už se tučapské závodnice začaly zúčastňovat okresních a krajských soutěží a postaraly se o ně Ilona Vaňková, Michaela Šedová, Eva Havlová, Olga Prchlíková, Iva Vyhlídková, Markéta Fišrová, Monika Lišková a Stanislava Lenkerová. V r. 1996 byla v Tučapech dokončena tělocvična a gymnastkám se podstatně zlepšily tréninkové podmínky, protože do té doby se cvičilo na chodbě a ve vstupní hale školy. Dva roky poté se tučapské reprezentantky Markéta Fišrová a Monika Lišková poprvé objevily na republikovém přeboru v Plzni a Markéta hned senzačně zvítězila v přeskoku. V r. 2000 se vrátily mezi republikovou elitu hned 4 dívky z tučapského oddílu a Martina Čížková s Kateřinou Švarcovou dosáhly mezi 35 závodnicemi vůbec nejlepšího umístění z celého jihočeského kraje. V minulém roce se dočkala sportovní gymnastika v Tučapech obohacení o cvičení eurotýmů (trampolína, akrobacie, prostná). V témže roce odjel tučapský tým na republikové finále do Chomutova a vedle 12. příčky posbíral především řadu cenných zkušeností. Posledním přírůstkem do činnosti oddílu se stalo nacvičování pódiových skladeb na hudbu.
    Na závěr historie trochu statistik - mezi jednotlivci nasbírala tučapská gymnastika 25 zlatých, 26 stříbrných a 29 bronzových medailí, družstva pak vyválčila 17 zlatých, 11 stříbrných a 8 bronzových.

Největší letošní úspěchy

Výčet nejvydařenějších vystoupení oddílu z Tučap v letošním školním roce je opravdu bohatý.
Říjen: vystoupení na celorepublikovém galashow v Č. Budějovicích.
Prosinec: 7. místo na přeboru republiky v eurotýmech v Kolíně.
Duben: 7. - 8. místo na přeboru republiky škol v Praze, účast na republikové přehlídce pohybových skladeb v Brně, prvenství ve všech kategoriích na krajském přeboru v Č. Budějovicích, odkud přivezli jednotlivci 4 x 1. místo, 2 x 2. místo a 5 x 3. místo.
Květen: 4. místo v poháru eurotýmů borovinských škol v Třebíči, gymnastický republikový přebor v Plzni - mezi nejmladšími Nikola Rybáková 15. a Pavla Švejdová 31. místo, v kláních závodnic ze 6. - 7. tříd Nikola Mikšová 19. místo. Historického úspěchu zde dosáhlo družstvo starších žákyň ve složení Martina Čížková, Simona Krausová, Veronika Krausová, které vybojovalo bronzové medaile v konkurenci 14ti krajů.
    V tučapském gymnastickém oddíle trénuje pod vedením Jany Čížkové (které pravidelně pomáhá Markéta Fišrová) 29 děvčat školního věku a 4 bývalé žákyně školy.